header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Miejsca wytwarzania
Chełmno
Gruczno
Gzin
Kiełp
Kijewo Królewskie
Kozielec
Małe Łunawy
Nebrowo
Nowe n. Wisła
Opalenie
Starogród
Strzelece Dolne
Świecie n. Wisłą
Wałdowo Królewskie
Widlice
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna arrow Region Dolnej Wisły
Region Dolnej Wisły
Region wytwarzania powideł PDF Drukuj E-mail
Dolna Wisła
Dolna Wisła
Dolina Dolnej Wisły jest odmiennym krajobrazowo regionem przecinającym wzniesienia pojezierzy, stanowiącym geograficznie przyjęty obszar doliny Wisły wraz ze strefą zboczową i częścią wysoczyzny na odcinku od Bydgoszczy do rozwidlenia rzeki Nogat w Białej Górze w okolicach Gniewa.

Dolina Dolnej Wisły rozciąga się na długości 120 km i szerokości od 3 do 15 km, jej zbocza osiągają wysokość względną od 50 do 70 m, łącznie zajmuje powierzchnię ponad 1 km2.

W czasach prehistorycznych dolina stanowiła ważny szlak komunikacyjny. Ze względu na bardzo dobre i specyficzne warunki glebowo-klimatyczne w średniowieczu rozpoczęto zagospodarowanie rolnicze obszaru, a w późniejszym okresie lokalizację miast. W połowie XIX w przeprowadzano regulacje brzegów Wisły.

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego
Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego
1993 r ze względu na swoje walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe, lewo i prawobrzeżna część Doliny Dolnej Wisły (od Bydgoszczy do Nowego) objęta została ochroną prawną jako Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Na obszarze o powierzchni ponad 60 tys. ha utworzono 14 rezerwatów przyrody oraz ustanowiono około 100 pomników przyrody, które wzbogacają cenne obiekty historyczne Chełmna, Świecia i Nowego.

Dolina Dolnej Wisły jest korytarzem ekologicznym będącym miejscem migracji gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla niżu Polskiego, jest również "korytarzem turystycznym", umożliwiającym poznanie nadwiślańskich terenów.

 

Region Dolnej Wisły
Dolna Wisła
Więcej informacji
o regionie Dolnej Wisły:

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

dolnawisla.pl

Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły

tpdw.pl

Festiwal Smaku

festiwal smaku